Gigabit Fiber A1000 Media Converter och Poe följetong till Fiber kabel omvandlare

Gigabit Fiber A1000 Media Converter och Poe följetong till Fiber kabel omvandlare

Beskrivning FM-2100 series Gigabit Ethernet media converter antar växelteknik för att uppfylla media konvertering.

Function

Beskrivning
FM-2100 serien Gigabit Ethernet media converter antar växelteknik för att uppfylla media konvertering. Den följer med IEEE802.3z och IEEE802.3ab och stöder två typer av media nätverksanslutningar: 1000Base-T- och 1000Base-SX/LX. Den konverterar mellan elektriska signaler 1000Base-T twisted par med optiska signaler av 1000Base-SX, sträcker sig överföringsavstånd av ett nätverk från 100 m via kopparkabel till 80 km via fiber optiska kablar. Det stöder överföring i multi-mode dubbla fiber, Singlemode dubbla fiber Singlemode enda fiber.
Funktioner
• Stödja interkonversion mellan 1000Base-T- och 1000Base-SX
• Stödja full duplex och halv duplex och dess Autokonfigurerat
• Stödja automatisk cross anslutning av partvinnad gränssnitt, underlätta system driftsättning och installation
• Stödja överföringen av extra långa VLAN paket
• Stödja Quality of Service (QoS) och säkerställa överföring av VoIP-paket
• Stödja STP att bilda ett redundant nätverk
Applikationer
• 1000Mbps snabbt optiska långdistans sändande Ethernetnätverk

Prestandaspecifikationer

Parametern

Specifikationer

Åtkomstläge

1000Mbps Gigabit Ethernet

Standard

IEEE802.3ab 1000Base-T, IEEE802.3z 1000Base-SX/LX Gigabit thernet,
IEEE802.1qVLAN, IEEE802.1p QoS, IEEE802.1d Spanning Tree

Våglängd

Mulitmode:850 / 1310nm; Single-mode: 1310 / 1550nm (tillval)

Avstånd

Kategori-5 partvinnad: 100m
Fiber: multi-läge 50/125,62.5/125μm (max avståndet upp till (220 m eller 550 m)
Fiber: Single-mode 8/125,8.7/125,9/125,10/125μm (max avstånd upp till 20-80 km)

Hamn

En RJ45-port:
För att ansluta STP/UTP kategori-5 twisted par
En optisk port:
Multi-läge, dubbla fiber: SC (50, 62,5/125μm)
Single-mode, dubbla fiber: SC eller FC (9/125μm)
Single mode enda fiber: SC eller FC (9/125μm)

Konvertering innebär

Media konvertering

MAC-adresstabellen

1K

Buffertutrymme

512Kbit

Flödeskontroll

Full duplex: flödeskontroll;
Halv duplex: mottryck

Fördröjning

Store-and-forward: 9.6μs; Cut-genom: 0.9μs

BER

andlt; 19-9

MTBF

100.000 timmar

LED-indikator

PWR (strömförsörjning), FX LÄNK (optisk länkåtgärd), TP LINK1000 (twisted pair link1000M),
TP LINK100 (partvinnad länk 100M), TP ACT (partvinnad packet vidarebefordran)

Strömförsörjning

DC5V 1A (extern), AC220 0.5a / DC-48 (intern)

Strömförbrukning

5W

Drifttemperatur

-10 ~ 55ºC

Luftfuktighet vid drift

5%~90%

Hålla temperaturen

-40 ~ 70ºC

Att bibehålla fukt

5% ~ 90% icke-kondenserande

Dimensioner

Extern strömförsörjning: 26mmx 71 x 94 mm
Intern strömförsörjning: 40 mm x 110 mm x 140 m

Information om beställning

Modell

våglängd

Fiber

TX-port

Fiber-läge

TX power (dBm)

RX Sen.
(dBm)

Avstånd

FM-2100-SR

850nm

SC/ST

RJ-45

MM, Duplex

-17~-12

≤-20.0

550m

FM-2100-L2

1310nm

SC/FC

RJ-45

SM, Duplex

-3~-8

≤-23.0

20km

FM-2100-L4

1310nm

SC/FC

RJ-45

SM, Duplex

-3~-0

≤-25.0

40km

FM-2100-L6

1310nm

SC/FC

RJ-45

SM, Duplex

andgt; 1

≤-27.0

80km

FM-2101-L2A

T1310/R1550

SC

RJ-45

SM, BI-DI

-8~-3

≤-23.0

20km

FM-2101-L2B

T1310/R1550

SC

RJ-45

SM, BI-DI

-8~-3

≤-23.0

20km

FM-2101-L4A

T1310/R1550

SC

RJ-45

SM, BI-DI

-3~0

≤-23.0

40km

FM-2101-L4B

T1550/R1310

SC

RJ-45

SM, BI-DI

-3~0

≤-23.0

40km

FM-2101-L6A

T1490/R1550

SC

RJ-45

SM, BI-DI

-3~0

≤-23.0

60km

FM-2101-L6A

T1550/R1490

SC

RJ-45

SM, BI-DI

-3~0

≤-23.0

60km

PDF
1000M-Media Converter

Hävstångseffekt på bred erfarenhet och kompetens, är SOPO välkänd som en av de största tillverkarna av gigabit fiber a1000 media converter och poe seriell till fiber kabel omvandlare för sin höga kvalitet och lågt pris produkter och utmärkt service. Observera att gratis att köpa billiga produkter tillverkade i Kina från vår fabrik.

Hot Tags: Gigabit fiber a1000 media converter och poe seriell till fiber kabel converter tillverkare, fabriken, tillverkade i Kina, kvalitet, lågt pris, Billigt
Relaterade produkter
Kontakta oss
SOPO Optical Communication Co., Ltd

Adress: JinDiDa Industry Zone, Langkou Industry Pak, Dalang Street, Longhua New District, Shenzhen, Kina

Telefon: +86-755-23124132

Fax: 86-755-23774378

E-post: sales1@sopo.net.cn

SOPO Optical Communication Co., Ltd
foottop